W tym roku odbyła się kolejna, już III edycja ogólnopolskiej akcji „Czytamy z Sercem”, która trwała od 29.09.2023 r. do 05.10.2023 r. Celem akcji była promocja literatury i czytelnictwa, poszerzanie wiedzy uczestników na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego. W obchody tej szczególnej akcji zaangażował się również Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2 we Włocławku. W celu promocji wydarzenia uczniowie udali się z ulicami miasta z materiałami edukacyjnymi informując o wydarzeniu mieszkańców Włocławka. Zainteresowani przechodni otrzymali zakładki do książek, cukierki w kształcie serca oraz ulotki z informacjami dotyczącymi pierwszej pomocy przedmedycznej. Był to znakomity sposób również do rozwijania kompetencji kluczowych uczniów. W bibliotece szkolnej zorganizowano m. in. zajęcia czytelnicze, głośne czytanie książek, w których motywem przewodnim był symbol serca, a także zadbano o wizualny aspekt wydarzenia i przygotowano specjalne dekoracje, pasujące do tego tematu. Pojawił się plakat promujący zdrowy styl życia, z którego można było uzyskać podstawowe informacje na temat budowy serca i sposobu jego funkcjonowania oraz profilaktyki w zakresie chorób tego organu. Został stworzony także specjalny kącik czytelniczy, w którym znalazły się książki i gadżety zawierające motyw serca. Ogólnym celem akcji, który został z sukcesem osiągnięty, było promowanie czytania książek oraz zwiększenie świadomości społecznej w zakresie dbania o zdrowie serca.

M. Marciniak, A. Dereszewska