Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2023

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Szerzenie wiedzy na temat języka ojczystego wśród dzieci i młodzieży to niezwykle istotna sprawa, by poznały wartości i piękno naszego narodowego dziedzictwa. Dlatego uczniom klas IV – VIII na lekcjach języka polskiego zaproponowaliśmy tego dnia słuchowiska edukacyjne „Opowiastki językowe”, w których obok głównych bohaterów ważną rolę odgrywa język polski. Audycje zrealizowało Narodowe Centrum Kultury w ramach kampanii „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Z okazji obchodów tego święta w naszej szkole każdy uczeń mógł również zmierzyć się z łamańcami językowymi. W korytarzu przed biblioteką umieściliśmy gazetkę prezentującą zabawne pomyłki i błędy językowe najczęściej spotykane w internecie. Podsumowaniem obchodów święta Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego było dyktando szkolne. Reprezentanci klas mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności polonistyczne. Do udziału w dyktandzie zostali zaproszeni uczniowie klas III i IV – VIII.

Wśród uczniów naszej szkoły najlepszą znajomością zagadnień ortograficznych wykazali się:

  • z klas III:

Lena Sadowska III a

  • z klas IV – VIII :

1. Wojciech Wtulich VIII a

2. Maja Kwiatkowska IV a

3. Gabriela Jakubowska – Gordon IV b

4. Filip Szymaniak VI b

Gratulujemy wszystkim uczniom , którzy chcieli sprawdzić się w dyktandzie szkolnym. W bibliotece możliwy jest odbiór prac, które posłużą do ćwiczeń przed kolejną edycją.

M. Dziewirz