21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. Tego dnia obchodzony jest także Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki 🙂 Święto zostało ustanowione w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa, a od 2012 roku patronat objęła Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności  u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach, który powoduje występowanie tej wady genetycznej.

Ideą obchodów Dnia jest akcja zakładania kolorowych skarpetek „nie do pary” jako wyraz naszej solidarności z osobami z dodatkowym chromosomem oraz tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych.

Dlatego w poniedziałek załóżcie 2 kolorowe, niepasujące do pary skarpetki na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa.