W dniach 11 – 17.03.2024 r. obchodzony jest Światowy Tydzień Mózgu. Nasza szkoła, już po raz kolejny, włączyła się w obchody tego tygodnia i zorganizowała szereg wydarzeń i działań, które pozwoliły uczniom zgłębić tajniki mózgu, zrozumieć jego rolę w naszym życiu oraz nauczyć się, jak dbać o jego zdrowie. Jednym z działań były projekcje filmów edukacyjnych na temat funkcjonowania mózgu, które przygotowane zostały m. in. przez pracowników Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Uczniowie obejrzeli: „Jak to jest, że widzimy świat w 3D?”, „Mózg emocjonalny”, „Czy dźwięki mogą być kolorowe?”, „Ach – te hormony”, „Jak Cię widzą, czyli o stereotypach w postrzeganiu”, „Skąd się bierze smak?”, „(Za)Pamiętaj”, „Ludzki teatr”, „Jak działa mózg?” z serii Nauka, „Mózg” z serii „Było sobie życie”, „Dieta mózgu: 16 produktów na poprawę pamięci i koncentracji”. Dodatkowo w klasach odbywały się pogadanki i zajęcia warsztatowe na temat pracy mózgu, technik zapamiętywania, a także wpływu odżywiania na pracę mózgu i najważniejszych czynników wpływających na właściwy rozwój mózgu. Uczniowie wykonywali również modele mózgu za pomocą długopisów 3D i prace plastyczne w różnorodnych technikach przestrzennych: „Mój mózg – jak o niego dbam?”, „Mój mózg”, „Dieta mózgu”. Rozwiązywali krzyżówki, rebusy, zagadki, karty pracy ,,Trening mózgu”, układali puzzle i układanki, budowali kreatywne obrazy z figur geometrycznych na podstawie bajki, przeprowadzali naukę relaksacji mózgu i ćwiczenia rozwijające mózg. Odbywała się także degustacja produktów wspierających pracę mózgu. Były także gry i zabawy logiczne, zabawy bez komputera – „Dzień kodowania Mali detektywi” i kodowanie robocika na macie.

To był niezwykły tydzień pełen fascynujących wydarzeń i edukacyjnych doświadczeń, które pomogły nam lepiej zrozumieć nasz najważniejszy organ – mózg. Przyłączając się do obchodów Światowego Tygodnia Mózgu, chcemy promować zdrowy styl życia oraz świadomość znaczenia dbania o zdrowie psychiczne i fizyczne.

Jednakże, Światowy Tydzień Mózgu nie kończy się tylko w tym tygodniu. Zachęcamy Was do kontynuowania refleksji nad zdrowiem mózgu oraz do podejmowania codziennych działań wspierających jego funkcjonowanie. Pamiętajcie o znaczeniu zdrowej diety, regularnej aktywności fizycznej, snu i równowagi psychicznej dla zdrowia mózgu.