Dnia 16 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przystąpili do Szkolnej Kampanii Antytytoniowej. W ramach tego w klasach prowadzone były pogadanki, prelekcje, dyskusje na temat negatywnych skutków palenia papierosów, podczas których uczniowie mogli wypowiedzieć swoje zdanie na podstawie własnych spostrzeżeń na temat szkodliwości palenia. Tego dnia uczniowie rozwiązywali także quizy oraz oglądali filmy edukacyjne, m. in.”Czym płacisz za palenie?” czy NIE SPAL SIĘ NA STARCIE, w którym fundacja Aflofarm zawarła wiele cennych przykładów pokazujących zgubny wpływ palenia na zdrowie człowieka. Bohaterowie filmu promują zdrowy, styl życia pełen aktywności ruchowej i zdrowego odżywiania. Podkreślony jest również aspekt ekonomiczny, paląc 1 paczkę dziennie przez rok wydajemy tyle ile kosztuje tygodniowy pobyt na Hawajach. W młodszych klasach uczniowie kolorowali rysunki zachęcające do rzucenia palenia oraz przygotowywali plakaty mówiące o szkodliwości palenia, z których później tworzone były wystawy. W klasie 4 a uczennice przygotowały krótkie przedstawienie, które zostało zaprezentowane całej klasie, natomiast klasa 5a podczas lekcji języka polskiego napisała list, skierowany do Dorosłego, z prośbą o to, aby nie palił papierosów. Uczniowie podkreślili w nim wagę autorytetu, jaki w życiu dziecka stanowi człowiek dorosły. Podjęli również kwestię negatywnych konsekwencji związanych z tym uzależnieniem. W kampanię włączyła się także pani pielęgniarka, która opowiadała o skutkach palenia w wybranych klasach, a także klasy 0 a i 0b, które przez cały rok szkolny realizują cykl zajęć edukacyjnych w ramach programu ,,Czyste powietrze wokół nas” Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej we Włocławku. Celem tego programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego. Dzieci podczas wycieczki szukają źródeł szkodliwego dymu, prowadzą rozmowy na temat tego, co i dlaczego dymi, jak się czują, gdy ktoś pali przy nich papierosa, co się dzieje z organizmem ludzi palących, jak unikać dymu papierosowego.

Kampania ta była bardzo dobrą okazją do przeprowadzenia działań profilaktycznych chroniących przed wchodzeniem w nałóg palenia zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Wszyscy jednogłośnie opowiedzieli się za niepaleniem.