Szkoła Podstawowa nr 19 we Włocławku wzięła udział w programie Laboratoria Przyszłości, który realizowany jest przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem tej inicjatywy edukacyjnej jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Natomiast założeniem programu jest dofinansowanie zakupu wyposażenia dla szkół z obszaru techniki, robotyki, mikroelektroniki oraz sprzętu audio-video.

Dzięki Programowi Laboratoria Przyszłości, od 1 września 2022 roku każda szkoła podstawowa w Polsce otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

Otrzymane przez szkołę w ramach Programu Laboratoria Przyszłości środki zostały przeznaczone na zakup m. in.:

drukarki 3D z filamentami;

– zestawów edukacyjnych ARDUINO;

– aparatu fotograficznego;

– gimbala;

– statywu do aparatu i kamery;

– mikrofonu kierunkowego;

– mikrofonów bezprzewodowych;

– głośników;

– kamery Full HD;

– zestawu mikrofonów nagłownych;

– zestawu oświetleniowego;

– LEGO® Education;

– wyposażenia pracowni technicznej (m. in. stoły warsztatowe, stacje lutownicze, wypalarka do drewna, wyrzynarka, wkrętarka, wiertarka, szlifierka, imadło, pistolety do kleju, piła do metalu, szczypce, mierniki cyfrowe, nożyce, młotki, zszywacze, pilniki, wiertła, hafciarka, żelazko, apteczka, gaśnica, blender, mikser, opiekacz, kuchenka, stolnica, piekarnik).

Zakupione pomoce dydaktyczne wzbogacą prowadzone w szkole zajęcia lekcyjne, ale także będą wykorzystywane podczas zajęć pozalekcyjnych oraz uroczystości i imprez szkolnych.