12 października obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera. Z tej okazji uczniowie klas VII przygotowali ulotki.

OSE NASK przygotował również specjalną listę 20 porad – do wydrukowania, zapamiętania i stosowania na co dzień 🙂

 1. Na bieżąco aktualizuj system operacyjny swojego urządzenia i oprogramowanie, z którego korzystasz. Aktualizacje nie tylko wspierają nasze bezpieczeństwo w sieci, ale wprowadzają też często nowe funkcje, co poprawia komfort korzystania z urządzeń.

 2. Pamiętaj o programie antywirusowym – zainstaluj go i na bieżąco aktualizuj. Antywirus zadziała jak szczepionka i pomoże Ci ustrzec się przed cyfrowymi niebezpieczeństwami.

 3. Ustaw silne hasło – składające się z co najmniej 12 znaków, łatwe do zapamiętania dla Ciebie i trudne do odgadnięcia przez oszustów. Nie używaj oczywistych ciągów liter i cyfr, nie podawaj nikomu swojego hasła i przede wszystkim: używaj unikalnych haseł do wszystkich swoich kont.

 4. Ustaw uwierzytelnianie dwuskładnikowe we wszystkich swoich najważniejszych kontach. Wtedy podczas logowania oprócz hasła będziesz wpisywać drugi składnik znany tylko Tobie (np. kod ze specjalnej aplikacji).

 5. Nie bój się zabezpieczeń biometrycznych – odcisk palca czy skan twarzy to coraz powszechniejsze metody zabezpieczeń.

 6. Nie klikaj bezrefleksyjnie we wszystkie linki, które znajdziesz w sieci – możesz w ten sposób np. ściągnąć złośliwe oprogramowanie na swoje urządzenie.

 7. Jeżeli dostaniesz podejrzany e-mail, w którym ktoś wymusza na Tobie natychmiastowe działanie, zignoruj go i nie daj się złapać na haczyk.

 8. Nie reaguj na SMS-y z prośbą o dopłatę do paczki i inne podejrzane wiadomości. Lepiej zgłoś je do CERT Polska na numer 799 448 084.

 9. Zanim zrobisz zakupy w sklepie internetowym, dokładnie sprawdź sprzedawcę (poszukaj na stronie informacji kontaktowych, formularza, informacji o sposobach zwrotu i płatności) i poszukaj w sieci opinii innych klientów.

 10. Uważaj na fałszywe reklamy w przeglądarkach, unikaj ofert sponsorowanych.

 11. Regularnie rób kopie zapasowe ważnych dokumentów i danych, których nie chcesz stracić. Backupy możesz przechowywać na zewnętrznych nośnikach lub w chmurze.

 12. Instalując aplikacje na smartfonie, nie przekazuj im dostępu do zbyt wielu danych (np. listy kontaktów, zdjęć czy lokalizacji) i usuwaj te programy, z których już nie korzystasz.

 13. Aplikacje i oprogramowanie pobieraj zawsze z pewnych źródeł, czyli zaufanych sklepów z apkami (Google Play dla urządzeń z systemem Android, App Store – z systemem iOS) lub ze stron producenta.

 14. Zadbaj o swoją anonimowość w sieci – używaj trybu incognito w przeglądarce, czytaj dokładnie regulaminy serwisów, z których korzystasz, ograniczaj liczbę udostępnianych informacji o sobie.

 15. Dbaj o swoje dane osobowe: uważaj na to, jakie informacje o sobie publikujesz w sieci, nie publikuj zdjęć dokumentów i nie udostępniaj swojej lokalizacji, ogranicz ustawienia prywatności. Nie podawaj nikomu swoich danych logowania czy numeru karty płatniczej z kodem CVV.

 16. Unikaj publicznych sieci Wi-Fi. Jeśli musisz połączyć się z otwartą siecią: zawsze traktuj ją jako niezaufaną i unikaj wpisywania haseł do swojej skrzynki pocztowej czy bankowości mobilnej.

 17. Zwracaj uwagę na to, komu udostępniasz zdjęcia swoich dzieci. Nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie ekranu! Nie publikuj ośmieszających, prywatnych zdjęć ani innych materiałów, które mogą negatywnie wpłynąć na wizerunek dziecka w internecie.

 18. Nie wierz we wszystko, co przeczytasz w internecie. Włącz krytyczne myślenie i staraj się dochodzić do prawdy. Pamiętaj – w internecie pojawia się wiele treści dezinformacyjnych!

 19. Zgłaszaj do CERT Polska wszelkie incydenty bezpieczeństwa – poprzez formularz dostępny na stronie cert.pl lub mailowo na adres cert@cert.pl.

 20. Edukuj się! Cyberprzestępcy nie śpią i stale wymyślają nowe metody ataków. Śledź na bieżąco informacje na stronach prowadzonych w ramach NASK: nask.pl, cert.pl, ose.gov.pl i it-szkola.edu.pl. Znajdziesz tam wiele materiałów dotyczących cyberbezpieczeństwa, przygotowanych przez naszych ekspertów: poradniki, raporty, kursy e-learningowe i inne treści, które pomogą lepiej zadbać o Twoje bezpieczeństwo online.

Źródło: https://ose.gov.pl/aktualnosci/wpis/dzien-bezpiecznego-komputera-poradnik-bezpiecznego-internauty?fbclid=IwAR0SpZHB7Wv-I8RV7jsT7KQAC7EoXU0-cAIAXTfKlj0KIvPm1vGpUbbW-34