W piątek, 29 września 2023 roku miał miejsce Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W obchody tego doniosłego wydarzenia zaangażował się również Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2 we Włocławku. Motywem przewodnim wybranym przez Naszą Placówkę był ponadczasowy wiersz Jana Brzechwy pt. „Na straganie”. W ramach przygotowań do tej akcji w bibliotece szkolnej zostały ustawione tematyczne dekoracje. Jedną z półek bibliotecznych ozdobiły transparenty z hasłami wspierającymi wydarzenie, a także mnóstwo kolorowych dodatków imitujących prawdziwe warzywa. Całość prezentowała się imponująco i przy odrobinie wyobraźni pozwalała odnieść wrażenie obecności na prawdziwym straganie, niczym w wierszu Jana Brzechwy. Dzieci z klas I-III, które brały udział w wydarzeniu również miały okazję wykazać się swoją kreatywnością. Dla uczestników spotkania przygotowano specjalne karty pracy. Były to rysunki warzyw, które przy wykorzystaniu własnej inwencji twórczej można było ozdobić plasteliną. Nad przebiegiem wydarzenia czuwały Panie Bibliotekarki. Całą uroczystość uświetniły swoją obecnością również Pani Wicedyrektor Paulina Waćkowska jak również pracownicy administracji i obsługi Panie Katarzyna Wiśniewska, Marta Kacprzak – Czaja oraz Lidia Witkowska, które także zaangażowały się w czytanie dzieciom. Wydarzenie zostało zorganizowane szczególnie z myślą o uczniach młodszych klas po to, aby zachęcić ich do czytania i już w tym okresie wspomóc w kształtowaniu dobrych nawyków. Natomiast spotkanie pozostało otwarte dla całej społeczności szkolnej i każdy chętny był mile widzianym jego uczestnikiem. W dobie nowoczesnej technologii i powszechnej dostępności do mediów społecznościowych, niezwykle ważne jest uświadamianie młodzieży o ogromnej ilości korzyści wynikających z regularnego czytania. W tym miejscu szczególnie podziękowania kierowane są do rodziców, którzy mimo znacznej ilości obowiązków znajdują czas, aby czytać wspólnie ze swoimi dziećmi.

M. Marciniak, A. Dereszewska