W dniu dzisiejszym odbyły się zajęcia z projektu edukacyjnego „Bystry umysł mieć chcemy, więc świat nauk ścisłych poznajemy” finansowanego ze środków Fundacji ANWIL w ramach VII edycji programu„Uczę się z ANWILEM”. Uczestnicy projektu samodzielnie i bezpiecznie, pod czujnym okiem prowadzących, przeprowadzili doświadczenia chemiczne techniką chemii w małej skali oraz wypełnili przygotowane do tych doświadczeń karty pracy (Karta pracy – „Mieszaniny oziębiające” pochodzi z Letniego kursu dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych „PRZYRODA NIE Z TEJ ZIEMI” z Centrum Chemii w Małej Skali).

Podczas zajęć, które odbywały się pod hasłem: „Zrób to sam!”, uczniowie wykonali m. in. tęczę w probówce, mieszaninę oziębiającą, doświadczenie „Czy niebieski + żółty = zielony?”, chemiczny wulkan, lampę lawę, chemiczny ogród, określili odczyn roztworu za pomocą wskaźników kwasowo – zasadowych wykorzystując do tego „Labmatę”, zbadali pH produktów spożywczych i środków czystości za pomocą pehametru cyfrowego i uniwersalnego papierka wskaźnikowego, a także wykryli i zbadali właściwości cukrów – glukozy i sacharozy.

Poprzez samodzielne wykonywanie doświadczeń chemicznych uczestnicy projektu rozwijali samodzielność, kreatywność, myślenie praktyczne, spostrzegawczość, koncentrację uwagi, a także kształtowali umiejętność wyciągania wniosków na podstawie obserwacji.

Zajęcia zostały zaaranżowane tak, by uczestnicy, oprócz uśmiechu na twarzy, wynieśli ze sobą większy bagaż doświadczeń, pomysłów, obserwacji badawczych i nowych spostrzeżeń.

Zajęcia poprowadziły p. Paulina Waćkowska i p. Joanna Sendal.

Zapraszamy do fotorelacji 🙂