Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Przypadające 5 listopada – w rocznicę urodzin Walta Disneya (1901-1966) – święto Postaci z Bajek, jest jednym z wdzięczniejszych nietypowych dni w szkolnym kalendarzu. Dzieci kochają bajki (i baśnie), dlatego tak łatwo wykorzystując ten temat, trafić w ich gusta.

Z różnych przyczyn Dzień Postaci z Bajek, w naszej szkole został zorganizowany dopiero we wtorek 22 listopada.

Z tej właśnie okazji uczniowie klas drugich zaprezentowali uczniom klas 0 – III przedstawienie pt. „Brzydkie Kaczątko” – znanej baśni Hansa Christiana Andersena.  

Szkolną widownię, w świat baśni wprowadziła Tola Krzemińska z klasy III a, piosenką z filmu „Akademia Pana Kleksa” – „Witajcie w naszej bajce”. Następnie uczniowie klas drugich wspólnie zaśpiewali „Kaczkę Dziwaczkę”.

Po piosence zaprezentowali przedstawienie składające się z trzech aktów. Na tle scenografii przedstawiającej krajobraz przyrodniczy, przedstawili historię „Brzydkiego Kaczątka”. Najpierw jako małego łabędzia, który przypadkowo znalazł się na wiejskim podwórku, gdyż jego jajko zostało podrzucone do gniazda kaczki. Potem, jako młodego ptaka, który cały czas był wyśmiewany przez inne ptaki domowe z powodu szpetnego wyglądu. Aż wreszcie dorosłego łabędzia, który stał się pięknym ptakiem.

Na zakończenie wszyscy zaśpiewali piosenkę zespołu Fasolki pt. „Moja fantazja”.

Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim dzieciom, o czym świadczy fakt, iż w ciszy i z wielkim zaciekawieniem oglądały teatrzyk przygotowany przez szkolnych kolegów i koleżanki. Widzowie nagrodzili młodych aktorów gromkimi brawami.

W tym dniu, oprócz wspólnego oglądania przedstawienia, każdy /mały, czy duży/ miał możliwość przebrania się za ulubioną postać bajkową, a cały dzień minął w miłej, bajkowej atmosferze.

A. Gliszczyńska, D. Piwońska, K. Troszyńska