Akcja czytelnicza „Kuferek skarbów”

Dzień Książki dla Dzieci odbywa się co roku i obchodzi się go z okazji urodzin duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena. Święto jest okazją do zapoznania najmłodszych z twórczością wielkiego baśniopisarza, ale i nie tylko. Biblioteka szkolna z Radą Rodziców 02 kwietnia zaprosiły uczniów klas młodszych i grupę „O” do udziału w akcji promującej literaturę dziecięcą.

Ten dzień dzieci mogły spędzić kreatywnie i poznać moc słowa pisanego poprzez udział w akcji „Kuferek skarbów”.

Święto miało na celu promowanie literatury dla najmłodszych, ponieważ jak wiadomo, czytanie jest ważne dla rozwoju. Książki znacząco wpływają na rozwój małych czytelników. Czytanie pobudza wyobraźnię, kształtuje procesy myślowe oraz wzbogaca więź między dzieckiem a rodzicem. Najmłodsi poprzez to doświadczają chęci zdobywania wiedzy o otaczającym ich świecie. Czytanie uczy również koncentracji oraz pomaga w zdobywaniu umiejętności słuchania.

Akcja przebiegała w czterech etapach. Najpierw dzieci przynosiły z domu do klasy podpisane książki i gromadziły je w „Kuferku skarbów”. Następnie w klasach obywało się losowanie książek. Dzieci czytały wybrane książki samodzielnie lub z pomocą osób starszych. Po przeczytaniu do poznanej historii, wykonywały prace plastyczne. Do biblioteki spłynęło około 80 prac plastycznych. Prace zostały wyeksponowane w korytarzu przed biblioteką szkolną i ocenione. Przy ocenie prac brano przede wszystkim pod uwagę estetykę i samodzielność. Uroczyste podsumowanie akcji odbyło się 27 kwietnia 2022 roku w sali gimnastycznej.

Nagrody dla dzieci sponsorowała Rada Rodziców. Nagrodę dla najbardziej zaangażowanej grupy przyznano grupie „O”. Rodzice ufundowali również nagrody książkowe dla 10 dzieci za prace plastyczne.

Święto książki dla dzieci jest wspaniałą okazją do świętowania w domu i w szkole. Książki przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy, czytanie, to bardzo dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu. Niezależnie od tego, ile mamy lat spędzanie czasu z książką może nam wyjść tylko na dobre.

M. Dziewirz