Międzynarodowy Dzień Pisarza w bibliotece szkolnej

Twórcy literatury 3 marca obchodzili Międzynarodowy Dzień Pisarza.

Historia tego święta sięga lat 20 – tych XX wieku, kiedy powstał PEN (Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy). Jest to skrót skrywający słowa: poeta, eseista, nowelista. Za cel stawiano sobie poszanowanie wolności słowa, dorobku intelektualnego pisarzy oraz współpracę.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarza biblioteka szkolna zaprosiła uczniów i nauczycieli do zabawy literackiej „Ulep lepieja”. Lepieje to krótkie, dwuwersowe wierszyki, oparte na pomyśle znakomitej poetki Wisławy Szymborskiej. Oba wersy powinny się rymować i mieć zbliżoną liczbę sylab. Pierwszy wers musi zaczynać się od słów „lepiej” a drugi od „niż”.

Wbrew obiegowej opinii o małym zainteresowaniu literaturą, w zabawie słowem udział wzięło wielu uczniów. Najbardziej twórczy okazali się uczniowie klasy III a wraz z wychowawczynią. Poza tym „lepieje” spłynęły również od klas: III b, V b,VII a, VII b, VIII a i nauczycieli.

Dziękujemy za udział w zabawie i obiecujemy kolejną edycję.