W ostatnim tygodniu listopada 2021 r. odbyło się pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną dzieci klas pierwszych. Miało ono na celu zapoznanie dzieci z biblioteką, ze zgromadzonymi w niej zbiorami oraz zasadami korzystania z niej, zachowania się podczas wypożyczania, a przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania książką. Dla dzieci była to pierwsza szkolna wizyta wśród tak dużej liczby książek. Ważnym elementem spotkania było omówienie zasad poszanowania książek. Na zakończenie uczniowie otrzymali wyprawkę czytelnika dla pierwszaka – „Pierwsze abecadło” wydaną przez Instytut Książki, która została przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą specjalnie przygotowanej dla pierwszoklasistów książki autorzy chcieli zaprosić ich do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpania z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie. Książka „Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych.

Mamy nadzieję, że spotkanie zachęci uczniów do kolejnych wizyt w bibliotece.

M. Dziewirz