Wiosenny spacer

Międzynarodowy Dzień Ziemi to okazja do refleksji nad stanem naszego najbliższego otoczenia.

Mamy chwilę czasu by zastanowić się, w jaki sposób możemy przyczynić się do polepszenia sytuacji. Z pomocą przychodzą nam książki dostępne w naszej szkolnej bibliotece i wiersz Stanisława Karaszewskiego.

Apel do ludzi

Gdy się do życia wiosną świat budzi,

przyroda pisze apel do ludzi:

– To my, rośliny! – To my, zwierzęta!

O naszym zdrowiu nikt nie pamięta?

Trujące ścieki, trujące dymy,

bez tlenu rzeki…. My się dusimy!

A gdy umrzemy w trującym brudzie,

na martwej ziemi zginą też ludzie!

Chcemy żyć z wami w zgodzie, przyjaźni,

niechaj nie zabraknie wam wyobraźni!

Tęczowy motyl nad łąką lata,

pająk misternie sieć swą uplata.

Patrzcie, jak pięknie w lesie, w ogrodzie!

Ile jest życia w ziemi i w wodzie!

I TY, człowieku, oszczędzaj wodę,

nie niszcz i nie śmieć.

DBAJ O PRZYRODĘ!

Dzień Ziemi to nie jednorazowe święto. Powinno trwać przez cały rok i składać się z szeregu drobnych zachowań. Najważniejsze dla powstrzymania degradacji naszego środowiska są codzienne przyzwyczajenia:

• nie marnujemy jedzenia,

• segregujemy śmieci,

• oszczędzamy wodę i prąd,

• sadzimy zieleń.

Miłośników przyrody i fotografii zapraszam na spacer z aparatem fotograficznym. Jest to czas na fajne fotki. Trudno nie zauważyć pierwszych objawów wiosny i nie docenić jej uroków. Niech tegoroczna wiosna zainspiruje Was do zrobienia wiosennego pejzażu i zredagowania hasła zachęcającego do ochrony przyrody i środowiska.

Fotki w formacie A4 (kolorowe) dostarczcie do biblioteki szkolnej do 21 maja. Lista uczestników tego wydarzenia zostanie przekazana wychowawcom klas. Na pewno przyda się pochwała w dzienniku szkolnym.

Zachęcam wszystkich pasjonatów fotografii do podjęcia wiosennych tematów.