Mając świadomość potrzeby kultywowania własnej tożsamości i jej trwania poprzez przekazywanie dziedzictwa kulturowego 14 maja zorganizowaliśmy w bibliotece szkolnej warsztaty dla uczniów klasy III.

Naszymi gośćmi byli twórcy ludowi z Wichrowic Aleksandra i Krzysztof Zawaccy.

Każdy z nas posiada tożsamość regionalną. Przywiązujemy się i identyfikujemy z naszym regionem i jego całym bogactwem dziedzictwa kulturowego. Tożsamość regionalna oparta jest na kulturze i tradycji naszego regionu, dlatego tak ważne jest zachowanie od zapomnienia sztuki np. wykonywania ozdób z papieru czy rzeźbiarstwa.

Warsztaty wykonywania ozdób poprowadzili twórcy ludowi Aleksandra i Krzysztof Zawaccy. Przed laty prowadzili gospodarstwo rolne, dziś za pomocą sztuki opowiadają o tradycji wsi kujawskiej. Sztuką ludową zajmują się od ponad 30 lat. Pani Aleksandra robi kwiaty z papieru i bibułki, a jej mąż Krzysztof rzeźbi.

W czasie zajęć z twórcami regionalnymi uczniowie dowiedzieli się skąd wzięła się tradycja dekorowania ozdobami z papieru. Poznali dawne techniki wykonywania kwiatów z kolorowej bibuły. Pan K. Zawacki zademonstrował, jak z kawałka kory można wyczarować zwierzaka. Opowiedział o właściwościach drewna i wskazał najczęściej wybierany przez siebie do rzeźbienia rodzaj drewna.

Pod okiem artystów dzieci z dużym zainteresowaniem wykonywały bibułkowe ozdoby.

Zdjęcia na stronie: https://www.facebook.com/sp19wloclawek/