Pierwszy dzień wycieczki dobiegł końca 🙂

Grupa uczniów z klas IV-VI pod opieką nauczycieli p. Ewy Tobijasz, p. Magdaleny Moraczewskiej, p. Urszuli Jarzębińskiej, p. Pauliny Waćkowskiej i p. Dariusza Moraczewskiego – organizatora wyjazdu wyruszyła z samego rana na Zieloną Szkołę do Białego Dunajca. Pierwszym punktem zwiedzania była Jasna Góra – zespół klasztoru oo. Paulinów w Częstochowie. Uczestnicy wycieczki po odwiedzeniu Kaplicy Cudownego Obrazu udali się do Skarbca, gdzie znajduje się najstarsza część ekspozycji muzealnej na Jasnej Górze. W Skarbcu wśród eksponatów mogli podziwiać wyroby złotnicze i jubilerskie z wykorzystaniem różnorodnych kamieni szlachetnych, sprzęt liturgiczny: naczynia i szaty liturgiczne, lichtarze. W Skarbcu umieszczone są także wota papieży, kardynałów, polskich królów oraz przedstawicieli szlachty. Wycieczka na Jasną Górę przybliżyła wszystkim niezwykłą wartość tego miejsca, zarówno pod względem religijnym, jak i historycznym. Kolejnym punktem dzisiejszego dnia była Kopalnia Soli w Wieliczce, która jest zabytkiem klasy światowej, wpisanym w roku 1978 jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Uczestnicy zwiedzania wyposażeni w profesjonalny ekwipunek, w roboczych kombinezonach, po krótkim szkoleniu, pod czujnym okiem przewodnika – przodowego wyruszyli do podziemi kopalni Trasą Górniczą, aby zdobyć pierwsze szlify w zawodzie górnika. Zabawa była cudowna, wrażenia ogromne, ponieważ na każdego czekały prawdziwe górnicze zadania, m. in. wyplatanie lin, posługiwanie się mapą, czy pomiar stężenia metanu. Na zakończenie zwiedzania wszyscy otrzymali od przodowego certyfikat potwierdzający zdobycie pierwszych szlifów w zawodzie górnika.

Pierwszy dzień wycieczki wywarł na uczestnikach ogromne wrażenie. W dobrych humorach, z głową pełną wiedzy cała grupa szczęśliwie dotarła do miejsca zakwaterowania, gdzie po wyczerpującym dniu zjadła pyszny posiłek.

Więcej zdjęć na stronie: