W związku ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi, uczniowie klasy 2 a i 2 b postanowili odwiedzić Muzeum Historii Włocławka, żeby poznać zwyczaje i tradycje wielkanocne naszego regionu. Dzieci najpierw wysłuchały opowieści o tradycjach wielkanocnych kultywowanych na wsi kujawskiej. Pani przewodniczka pokazała piękne, kolorowe pisanki i kraszanki oraz wyjaśniła jak dawniej pozyskiwano barwniki z naturalnych surowców, np. z kory drzew, cebuli, czy liści kapusty. Mówiła o wielkim poście, przygotowaniach do świąt, śmigusie – dyngusie, przyśpiewkach i „przywoływkach’. Opowiedziała o wielu ciekawych zwyczajach, z których kilka przetrwało do dziś. Następnie wszyscy wykonali wielkanocne ozdoby: baranka i kurczaka. To była ciekawa i udana lekcja.

D. Piwońska, A. Gliszczyńska