01.12.2022 r. dzieci ze świetlicy szkolnej uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Etnograficznego we Włocławku. Podczas wizyty uczniowie brali udział w warsztatach bożonarodzeniowych w trakcie, których przygotowali przestrzenną kartę świąteczną oraz czapkę elfa. Uczestnicy wzbogacili swoją wiedzę o cenne informacje na temat zwyczajów i obrzędów, które dawniej obowiązywały w okresie adwentu. Po czasie spędzonym na warsztatach dzieci wiedziały już, czym jest podłaźniczka, czy Wigilia w niedzielę to dobra wróżba na nadchodzący rok oraz wiele przekonań i przepowiedni związanych z tradycją Bożego Narodzenia (m. in. 12 potraw, łuska karpia w portfelu i in.). Dzieci miały niecodzienną okazję do zwiedzenia sal muzealnych, w których obejrzały wystawę wystroju dawnych chat, wyposażenia izb kuchennych oraz skrzyń posagowych.

Po 2 godzinach pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły a wykonane na miejscu wycieczki zdjęcia pozwolą nam na długo zapamiętać mile i aktywnie spędzony czas.

M. Charaszkiewicz, E. Tobijasz