W drugim tygodniu listopada 2022 r. odbyło się pierwsze takie spotkanie uczniów klas I. Miało ono na celu zapoznanie dzieci z biblioteką, a przede wszystkim wzbudzenie zainteresowania książką. Czytanie jest skuteczną i przyjazną metodą wspomagania wszechstronnego rozwoju dziecka i najskuteczniejszą strategią wychowawczą. Przynosi dużo radości i pozostawia miłe wspomnienia, chroni od uzależnienia od mediów elektronicznych i fałszywych wartości masowej kultury.

Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali wyprawkę czytelnika dla pierwszaka – „Pierwsze abecadło” wydaną przez Instytut Książki, która została przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą specjalnie przygotowanej dla pierwszoklasistów książki autorzy chcieli zaprosić ich do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpania z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie. Książka „Pierwsze abecadło” jest antologią tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Mamy nadzieję, że spotkanie zachęci uczniów do kolejnych wizyt w bibliotece.

M. Dziewirz