Uczniowie klasy VIII a wraz z opiekunem p. Norbertem Bednarskim wybrali się pod pomnik (krzyż) pamięci potyczki powstańczej z 1863 roku. Miejsce to upamiętnia przelaną krew powstańców w potyczce powstańczej stoczonej w lasach michelińskich wiosną 1863 roku pod wodzą Kazimierza Mielęckiego, jednego z dowódców wojsk powstańczych. Uczniowie zapalili znicz – symbol pamięci walczących za Ojczyznę i chwilą ciszy uczcili pamięć poległych.

Szkoła wzięła tym samym udział w ogólnopolskiej akcji ,,Szkoła pamięta”, która zainicjowana została przez Ministerstwo Edukacji i Nauki i odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.