W ramach projektu „Ekologiczne SOS – Szanuj, Oszczędzaj, Segreguj!” w programie „Zielono nam” z Fundacji ANWIL uczniowie wykonywali ulotki dotyczące segregacji odpadów i ekologicznego ogrodu oraz obliczali ślad węglowy.

Ślad węglowy to suma emisji gazów cieplarnianych przez daną osobę. Jego wartość jest odzwierciedleniem emisji dwutlenku węgla w czasie produkcji i używania dóbr. Ślad wodny to suma zużytej przez daną osobę wody (zarówno bezpośrednio – do mycia czy prania, a także pośrednio – do produkcji zjadanej żywności czy do produkcji kupowanych ubrań ). Odpowiadając na szereg pytań zamieszczonych w internetowych kalkulatorach śladu węglowego i wodnego uczniowie mogli oszacować własną emisję dwutlenku węgla oraz ilość zużytej przez siebie wody. Następnie uczniowie zdobywali informacje na temat sposobów oszczędzania energii i wody oraz starali się wcielić je w życie. Na koniec ponownie badali swoje ślady przy użyciu kalkulatorów i porównywali oba wyniki – z badania pierwszego i drugiego. Wyciągali wnioski oraz wyszukiwali argumenty zachęcające innych do podejmowania działań na rzecz redukcji zużycia energii i wody.