Borys Piotrowski to bardzo młody kierowca wyścigowy, który w wieku zaledwie dziewięciu lat posiada już sześć lat doświadczenia za kierownicą! Urodził się on 26 lutego 2013 roku i mieszka we Włocławku. Borys rozpoczął swoją przygodę ze sportami motorowymi w wieku trzech lat – przejmując pasję od swojego ojca, Ariela Piotrowskiego, który w przeszłości odnosił sukcesy w rajdach samochodowych. Obecnie Borys posiada już licencję kierowcy kartingowego, a starty za kierownicą gokarta łączy z występami w prawdziwym samochodzie rajdowym, dostosowanym odpowiednio do jego wzrostu. Borys jest kierowcą kartingowego zespołu DSR Shifter i aspiruje do bycia w czołówce cyklu ROK Cup Poland.

Zawodnik z Włocławka stawiał swoje pierwsze kroki w najmniejszych gokartach E50, które są przeznaczone dla najmłodszych dzieci. Już w wieku pięciu lat kierowca z Włocławka przesiadł się do mocniejszych gokartów kategorii Baby Rok Pokazy – cały czas gromadząc pierwsze doświadczenia i ucząc się wyścigowej etykiety.

Wiele miesięcy ciężkiej pracy przyniosło efekty, ponieważ Borys był gotowy do postawienia bardzo ważnego kroku w swojej karierze – zdania egzaminów i otrzymania licencji kierowcy kartingowego. W wieku siedmiu lat, czyli w sezonie 2020, Borys Piotrowski został pełnoprawnym kierowcą Kartingowych Mistrzostw Polski oraz cyklu ROK Cup Poland w licencjonowanej kategorii Baby Rok.

Już w dniach 9-10 kwietnia Borys rozpocznie swój kolejny sezon w kartingu! Cykl ROK Cup Poland w sezonie 2022 liczy sobie 7 rund, a pierwsze dwie odbędą się w Toruniu – na Awix Racing Arenie. Dla kierowcy z Włocławka będzie to bardzo ważny rok w wyścigowej karierze. Do tej pory Borys z roku na rok notuje kolejne postępy, więc nadzieje na ten sezon są spore.

Dziewięcioletni Borys potrafi jednak prowadzić nie tylko gokarta, ale też quada, motocykl crossowy oraz 180-konny samochód rajdowy! Dokładnie tak, Borys potrafi okiełznać rajdowe BMW e36 z silnikiem o pojemności 2,5 litra. Pierwszym startem, w którym kierowca z Włocławka miał okazję zmierzyć się w rywalizacji na czas z innymi zawodnikami, był OMV Wałbrzyski Mistrz Kierownicy. Borys, wówczas jeszcze ośmioletni, został zapisany do kategorii Junior. Start w zawodach był oczywiście poprzedzony profesjonalnymi przygotowaniami.

Założeniem tego typu imprezy jest kilkukrotne pokonywanie wyznaczonych odcinków zamkniętej trasy na czas. Kierowcy nie ścigają się ze sobą bezpośrednio, jak ma to miejsce w zawodach kartingowych. W pierwszym rajdzie w karierze Borysa liczyła się precyzja i dobre tempo. Młody zawodnik zakończył swój pierwszy samochodowy start w życiu na piątym miejscu! Wspomniana precyzja będzie ważna również w nadchodzący weekend, ponieważ już 3 kwietnia odbędzie się I Runda Włocławskiego Mistrza Kierownicy. Borys oczywiście weźmie udział w tych zawodach. Jest to dla niego nie lada okazja na pokazanie się z dobrej strony w rywalizacji, która będzie miała miejsce w jego rodzinnym mieście!

Tekst: Anna Małkowska-Piotrowska

Zdjęcia: Archiwum prywatne