W dniach od 14.03. do 20.03.2022 r . nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Tygodnia Mózgu.

Podczas godzin wychowawczych nauczyciele umożliwili uczniom obejrzenie filmów na temat funkcjonowania mózgu, które przygotowane zostały przez pracowników Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, m. in. „Jak działa mózg?”, „Skąd się bierze smak?”, „Rola muzyki na pracę mózgu”, „Mózg i uczenie”, „Znaczenie właściwego odżywiania się i aktywności fizycznej dla właściwego funkcjonowania mózgu”, „Jak to jest, że widzimy świat w 3D?”, „Czym odżywia się nasz mózg?”, (Za)Pamiętaj. Po obejrzeniu filmów przeprowadzane były pogadanki na temat najważniejszych czynników wpływających na właściwy rozwój mózgu u młodego człowieka, m. in. „Jak poprawić pamięć i koncentrację?”. Uczniowie wykonywali również prace plastyczne, m.in. ,,Jak działa mózg?” – rysunek kolorowy z podpisami każdej części mózgu i podaniem ich funkcji, „Jak dbać o mózg?”. Podczas zajęć z biologii omawiali tematy dotyczące układu hormonalnego – obejrzeli filmik „Ach – te hormony”, budowy układu nerwowego i budowy mózgu, podawali sposoby na poprawę pamięci i zdolności intelektualnych.

Uczniowie próbowali układać optymalną dietę dla mózgu młodego człowieka wraz z jadłospisem, wykonywali zdrową przekąskę w postaci kulek mocy, pracowali metodą projektu i oglądali film Joanny Podgórskiej „Odżywianie mózgu, czyli dieta na szóstkę”. Rozwiązywali przykładowe zadania na koncentrację i pamięć, oglądali filmik na temat procesu zapamiętywania i możliwości doskonalenia pamięci, wzięli udział w zajęciach sportowych usprawniających pracę mózgu, wykonywali zadania dla małych bystrzaków z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, a także wzięli udział w zajęciach „smakowych” i poruszyli temat – jaki wpływ na nasze samopoczucie mają smaki.

Na zajęciach z matematyki uczniowie ćwiczyli pamięć, wykonując obliczenia o różnym stopniu trudności i rozwiązując zagadki matematyczne, rozmawiali o dyskalkulii, o metodach szybkiego i sprawnego uczenia się matematyki, nauczyciele przedstawili sposób na łatwiejsze zapamiętanie tabliczki mnożenia. Uczniowie podawali również własne sposoby skutecznego uczenia się.

W obchody Tygodnia Mózgu włączyli się również nasi najmłodsi uczniowie. Zajęcia odbywały się pod hasłem: ,,Mózg jak komputer”. Przedszkolaki zapoznały się z budową i funkcjami mózgu oglądając filmiki edukacyjne: ,,Jak działa mózg?”, ,,Było sobie życie. Mózg”. Wykonywały ćwiczenia wzmacniające pracę mózgu oraz relaksujące. Stworzyły także pracę plastyczną pt: ,,Mój mózg”.