Akcja „Uwolnij książkę” prowadzona przez bibliotekę szkolną była adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi.

Każdy, kto czyta wie, że książki nie lubią być więzione na półkach. Żyją, kiedy są czytane, kiedy krążą z rąk do rąk, wciągając odbiorcę w swoją historię. Dzięki takiemu myśleniu kilkanaście lat temu narodził się ruch zachęcający do uwalniania książek.

Idea bookcrossingu została zapoczątkowana w Stanach Zjednoczonych przez Rona Hornbakera w 2001 roku i swoim zasięgiem objęła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 roku wzbudzając duże zainteresowanie i popularność.

Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie wśród uczniów poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania.

Polega na zostawieniu przeczytanych książek w miejscach publicznych (parku, kawiarni…), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych – półkach, parapetach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Właśnie taka półka i parapet zostały wygospodarowane w naszej bibliotece. Znajdują się tu książki pozostawione dla dzieci i dorosłych.

Aby rozpowszechnić ideę literackiej wymiany w naszej szkole ogłosiliśmy listopad miesiącem wolnych książek. Akcja ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem kontynuowana będzie do końca roku szkolnego.

Bookcrossing to święto miłośników literatury. Idea łącząca ludzi mających wspólną pasję.

Może to swobodne podejście i uwolnienie literatury stanie się szansą na odnowienie mody na czytanie w naszym społeczeństwie.

Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy z dużą aprobatą przyłączyli się do naszej akcji i rozpowszechniają ją w swoim otoczeniu.

Mariola Dziewirz